Tartalomjegyzék
A narancs hatása a szervezetre rendkívül jótékonya, emiatt rendszeres fogyasztása mindenképpen ajánlott. Az egyik legfontosabb téli gyümölcs- és vitaminforrás a citrom mellett, melyek természetes C-vitamin tartalma rendkívül magas, így ellenállóbbá teszi szervezetet a megfázásokkal és fertőzésekkel szemben.
A narancshéja is hasznos, hiszen keserűolaj-tartalmánál fogva első sorban mint étvágyjavító és emésztést serkentő ismerjük el, de gyomorhurut gyógyítására is hatásos. A citromhéj ehető kérdéskör a narancs kapcsán is joggal merül fel, érdemes felhasználás előtt a héját alaposan megmosni, sikálni.
Narancs hatása a szervezetre
- Immunrendszer erősítő
A narancs a többi citrusfélével együtt a legkitűnőbb C-vitamin-források egyike. Egyetlen átlagos méretű gyümölcs a felnőttek számára ajánlott napi mennyiséget már fedezi, mindennapi fogyasztása ajánlott. Az immunrendszer serkentésével a megfázások időtartamának csökkentésében és tüneteinek enyhítésében játszik szerepet.
- Fertőtlenítő
Vírus- és baktérium elleni hatóanyagainak köszönhetően, segít különböző betegségek lefolyásának gyorsításában.
- Antioxidáns
A gerezdeket elválasztó, és a héj alatt lévő hártyák bioflavonoidjai (természetes védőhatást kifejtő növényi vegyületek) önmagukban is fontos antioxidánsnak számítanak, fokozzák a C-vitamin hatását, gátolják lebomlását, és a vitaminnal együttműködve erősítik a hajszálerek falait. Kellő mennyiséget fogyasztva kifejti jótékony hatását a szabad gyökök megkötésében. Segít a méregtelenítésben, és abban, hogy szervezetünk megőrizze fiatalságát, frissességét.
- Segíti a hasnyálmirigy működését
A narancs fogyasztása a hasnyálmirigy működésére is jó hatással van. Megelőzésben is hatásos, érdemes fogyasztani.
Hatása a diétában
- Segít a fogyókúrában
Mivel a narancs kalória tartalma rendkívül alacsony, fogyókúrás étrendbe is beilleszthető, ráadásul édes íze miatt a nassolást is kiválthatja. Továbbá pektin – vízben oldható rost – tartalma miatt könnyen teltség érzetet okoz, megelőzve ezzel a további nassolást. A pektin gátolja a zsírok és a koleszterin felszívódását, ezáltal csökkenti a vér koleszterinszintjét, valamint közvetett úton a májban történő koleszterinképződést, így az érelmeszesedésen kívül az epekőképződés megelőzésében is fontos szerepe van.
- Vízhajtó
A narancs igencsak jót tesz a veséknek, ugyanis vízhajtó hatása révén igencsak megdolgoztatja a kiválasztó szervrendszert.
Narancs jótékony hatása trombózisnál
- Segít megelőzni a vérrögök kialakulását
A trombózis egy igen veszélyes, és alattomos betegség, amelyre a hajlam genetikailag kódolva lehet. Ha emellett még egyéb rizikófaktorok is jelen vannak (pl. dohányzás, hormonális fogamzásgátlók stb.), akkor célszerű sok narancsot fogyasztani, ugyanis bizonyítottan trombózis megelőző hatása is van.
- Vércukorszint csökkentő
A narancs – különösen a vérnarancs – fogyasztása segít a vércukorszint csökkenésében. Ez különösen hasznos, mivel a cukorbetegség folyamán gyakori, hogy sérülnek, károsodnak az érfalak, aminek később akár komoly következményei is lehetnek. E gyümölcs rendszeres fogyasztásával azonban ez az esély nagyban csökkenthető.
- Segít az emésztési, felszívódási problémák esetén
A felvett tápanyagok hatásosabban szívódnak fel az emésztőrendszerből és a bélcsatornából, rendszeres narancsfogyasztás mellett. Nagyon jótékony a narancsnak ez a hatása, ha a szervezet vashiányban szenved, ugyanis ilyenkor a narancs segítségével lényegesen több idő áll szervezet rendelkezésére a kellő mennyiségű vas felvételre. Ha szervezetben alacsony a vas mennyisége, akkor krónikus vashiányos vérszegénység is kialakulhat, amit később már nagyon nehéz orvosolni.
- Vesekő kialakulásának megelőzésében
A narancsban lévő összetevők jótékonyan hatnak a vesekő kialakulásának megelőzésében, elő tudják segíteni a vese helyes működését rendszeres narancsfogyasztás mellett. A narancslé fogyasztásával pedig a megfelelő mennyiségű folyadék bevitelről is gondoskodni lehet.
- Segít a rossza hangulat megelőzésénél is
A narancs nem csak finom, de depresszió – különösen a téli depresszió – ellen is hatásos. Már az illata segít a jobb kedvre derítésben, hiszem aromaterápiáknál is használják illóolaját.
http://nepgyogyaszat.com/nepgyogyaszat-gyogyirei/narancs.html
Vissza a kategória cikkeihez